Stucco romano

stucco romano
  • Super Major NITs
  • Other Invitationals
  • National Championships

2004 Men's Major Results

For current information on the National Softball Scene, visit Gordie Heagle's Old Scout Web Site .

Super-Major NITs:

March 26-28 - ASA/WSL Major NIT "Anaconda Sports Spring Classic" - Aiken, SC

1st - Benfield/Alesium/Reece/Easton, Fairfield, VA

2nd - Terry's Trucking, N. Wilkesboro, NC

MVP - Kris O'Hara, Benfield/Alesium/Reece/Easton

March 26-28 - USSSA Super NIT "Spring Training Classic" - Orlando, FL

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Team Synergy by Easton, Orlando, FL

MVP - Rick Baker, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (21-27, 778, 3 HRs)

HR Leader - Jeff Hall, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (23-31. 742) - 10 HRs

Batting Leader - Chris Boutchie, Team Synergy by Easton (18-20, 4 HRs) - .900

April 2-4 - ASA/WSL Major NIT "Jason Kendrick Classic" - Valdosta, GA

1st - Team Synergy by Easton, Orlando, FL

2nd - B&J Logging/Mizuno, Sandoval, IL

MVP - Jose Santiago, Team Synergy

April 16-18 - USSSA Super NIT "Flag City Shootout" Macon, GA

1st - Aubrey's/TPS, Savannah, GA

2nd - Gulf Coast/Easton, Sarasota, FL

MVP - Mike Thomas, Aubrey's/TPS

HR Leader - Tracy Watson, Aubrey's/TPS

April 23-25 - USSSA Super NIT "Maryland NIT" - Kettering, MD

1st - Benfield/Alesium/Reece/Easton, Fairfield, VA

2nd - Taylor's/Worth, Edgewater, MD

MVP - Ed Hicks, Benfield/Alesium/Reece/Easton (16-20. 800 6 HRs, 15 RBIs)

Offensive MVP - David Allen, Benfield/Alesium/Reece/Easton

April 23-25 - ASA/WSL Major NIT "Spring Open" - Sanford, FL

1st - Team Synergy By Easton, Orlando, FL

2nd - Bell Corp/Doc's/Easton, Tampa, FL

MVP - Rich Goulash, Team Synergy By Easton

HR Leader - Rich Goulash, Team Synergy By Easton - 10

Batting Leader - Chris Hickman, Westshore Pizza/Mizuno - .789

April 30-May 2 - NSA Super NIT - Winter Haven, FL

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

Co-MVPs - Jeff Hall and Scott Brown, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton,

HR Leader - Rusty Bumgardner, Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments - 11

April 30-May 2 - ASA/WSL Major "Spring Open" NIT - Merryville, TN

1st - Terry's/TPS, North Wilkesboro, NC

2nd - Watanabe/K&G/New Construction, Cincinnati, OH

MVP - Shane McCollough, Terry's/TPS (20-24. 833, 11 HRs)

April 30-May 2 - WSL/ASA Class-A NIT - 25th Annual Corky's Early Bird - Owatonna, MN

1st - O&S Cattle/Matheson/Pov's/Mizuno, South St. Paul, MN

2nd - Long Haul/Miken, Albertville, MN

MVP - Shane McCollough, Terry's/TPS (20-24. 833)

April 30-May 2 - USSSA Super NIT "Bayou Classic" - Houston, TX

1st - Bell Corp/Doc's/Easton, Tampa, FL

2nd - Chappel & Sons/Worth, Clinton, MS

MVP - ?

May 7-9 - ASA/WSL Major NIT "Edgewater Beach Classic" - Panama City Beach, FL

1st (tie) - Mountain Top/Worth, Northville, MI

1st (tie) - L&L Painting/TPS, Prattville, AL

Co-MVPs - Rob Gundry, Mountain Top/Worth and Charlie Brown, L&L Painting/TPS

May 14-16 - USSSA Super NIT "Texas Legends" - Euless, TX

1st - Team Synergy By Easton, Orlando, FL

2nd - Bell Corp/Doc's/Easton, Tampa, FL

MVP - Johnny Dykes, Team Synergy By Easton

Defensive MVP - Mike Zerbe, Bell Corp/Doc's/Easton

May 21-23 - NSA Super NIT "Patriot Park Classic" - Michigan City, IN

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

MVP - Brent Helmer, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (20-24. 833, 8 HRs)

Defensive MVP - Jimmy Devine, Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investment

HR Leader - JC Phelps, Snap On/B&J Logging - 10

May 21-23 - ASA/WSL Major NIT - Lexington, SC

1st - US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA

2nd - Terry's/TPS, North Wilkesboro, NC

MVP - Johnny McCraw, US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway (21-23. 913, 7 HRs)

HR Leader - Bob Woldyke, US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway (17-20. 850) - 10 HRs

May 28-30 - USSSA Super NIT "Cajun Classic" - Carencro, LA

1st - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

2nd - Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton, Fairfield, VA

MVP - ?

June 4-6 - ASA/WSL Major NIT "The Twitty" - Hendersonville, TN

1st - B&J Logging/Kleuver's Snap-on/Mizuno, Sandoval, IL

2nd - US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA

MVP - Jeff Ott, B&J Logging

HR Leader - JC Phelps, B&J Logging - 7

Defensive MVP - Justin Atwood, B&J Logging

June 4-6 - USSSA Super NIT "Mike Davis Memorial" - Concord, CA

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Smith Softball, San Jose, CA

MVP - Scott Nastally, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (13-17. 722)

HR Leader - Jeff Hall, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (21-30. 700) - 12 HRs

Batting Leader - Rick Baker, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (25-29. 862, 4 HRs)

June 11-13 - NSA Super NIT - Columbus/Pickering, OH

1st - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

2nd - US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA

MVP - Rusty Bumgardner, Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments (14-15. 933, 10 HRs)

HR Leader - Rusty Bumgardner, Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments - 10 HRs

June 11-13 - ASA/WSL Major NIT "Rhonda's Classic" - Sioux City, IA

1st - Bell Corp/Doc's/Easton, Tampa, FL

2nd - Laser Vision/Easton/3N2, Greenfield, MA

MVP - Tim Coco, Bell Corp/Doc's (20-23. 870, 12 HRs)

June 18-20 - USSSA Super NIT "Dudley-Budweiser Classic" - Brooklyn Center, MN

HR Leader -

July 3-4 - NSA Super NIT - Seattle, WA

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Smith Softball, San Jose, CA

MVP - Jeff Hall, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton

Defensive MVP - Rick Baker, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton

July 9-11 - ASA/WSL Open "Smoky Mountain Classic" - Merryville, TN

1st - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

2nd - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

MVP - Bryson Baker, Resmondo/Taylor's/K&H (.880, 12 HRs, 28 RBIs)

HR Leader - Hank Garris, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (32-40. 800) - 21 HRs

July 16-18 - USSSA Super NIT "Cincinnati NIT" - Cincinnati, OH

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton, Fairfield, VA

MVP - Don DeDonatis Jr, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (18-23. 783, 1 HR)

HR Leader - Randy Kortokrax, Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton - 14 HRs

July 17-18 - USSSA Super NIT "Seattle NIT" - Federal Way, WA

1st - Sunnyvale/New Freedom/Easton, Grants Pass, CA

2nd - Gatorline/Dobbs & Fox/NW Climiate, Kent, WA

MVP - Jared Snyder, Sunnyvale/New Freedom/Easton

August 6-8 - USSSA Super NIT "Last Chance" - Sterling Heights, MI

1st - Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA

2nd - Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH

MVP - Brett Helmer, Dan Smith/Backman/Mennose/Easton (30-34. 882, 16 HRs)

August 6-8 - ASA/WSL Mens Major NIT - Burlington, NC

Invitational Classics:

March 19-21 - USSSA Space Coast Classic - Cocoa, FL (Class-D NIT)

1st - Hardin Chiropractic, Shelby, NC

2nd - Chuck's Nat Food Marketplace, Tampa, FL

May 29 - USSSA Memorial Day Classic - Lancaster, CA (Class-B NIT) (#1)

1st - Smith Softball, San Jose, CA

2nd - DHS, San Diego, CA

May 30 - USSSA Memorial Day Classic - Lancaster, CA (Class-B NIT) (#2)

1st - SportCo/Easton, Las Vegas, NV

2nd - Silva's Chiropractic/Delta Lending, Oakley, CA

May 29-30 - NSA Thoroughbred Classic - Lexington, KY

1st (tie) - B&J Logging/Snap-on/Mizuno, Sandoval, IL

1st (tie) - Creative Stucco/TPS, Reynoldsburg, OH

MVP - Denny Crine, B&J Logging (8-9. 889, 7 HRs)

May 29-31 - ASA Richmond Round Robin - Richmond, VA (Class-C)

1st - Russell's Paint/Mizuno, Orlando, FL

2nd - Rudd Realty/Mizuno, King William, VA

May 29-31 - NSA Beast of the East - Petersburg, VA (Class-A)

1st - Meek's Disposal/Miken, Portsmouth, VA

2nd - ?

June 19-20 - NSA Cape May Classic - Cape May, NJ

1st - Gamecocks/Alternative Air/Showtime, Cookestown, NJ

2nd - The Scene/Hit n Run, Deer Park, NY

July 3-4 - USSSA Firecracker Classic - Dover, DE

1st - Warthen Fuel/ABS/TPS, Baltimore, MD

2nd - Scene/Hit n Run, Deer Park, NY

July 3-4 - ASA Forks of Delaware - Easton, PA

1st - XTL Trucking/Frederick's Chevrolet, Marcus Hook, PA

2nd - Iron Horse, Ironia, NJ

July 3-4- Mullet Classic, Niceville, FL

1st - L&L Painting, Prattville, AL

2nd - Matador, Valparaiso, FL

MVP - Scott Kirby, L&L Painting

Offensive MVP - Dwayne Frizzell, L&L Painting

July 23-25 - Belmar/Wall Classic, Belmar, NJ

National Championships

Super Nationals/World Series

USSSA World Series, Orlando, FL

1. Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA (5-0)

2. US Vinyl/Meridan/Subway/Miken, Lafayette, LA (4-2)

3. Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH (3-2)

4. Alpine/Diamond/Team AH Softball, Cincinnati, OH (2-2)

5. Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton, Fairfield, VA (4-2)

5. Team Synergy by Easton, Orlando, FL (1-2)

7. Sunnyvale/New Freedom, Kent, WA (2-2)

7. Bell Corp/Docs/Easton, Tampa, FL (2-2)

9. Mountain Top/Worth, Marysville, WA (2-2)

9. B&J Logging/Snap-on/Mizuno, Sandoval, IL (2-2)

9. Chappel & Sons/Worth, Clinton, MS (1-2)

9. Uniflora/Higgs/Worth, Green Cove, FL (1-2)

13. Tacoma Dodge/Easton, Puyallup, WA (1-2)

13. Pace/TPS Softball Club, Rochester, NY (0-2)

13. Gulf Coast/Easton, Sarasota, FL (0-2)

13. Aubrey's/TPS, Savannah, GA (0-2)

17. Gatorline/Dobbs & Fox/NW Climate, Kent, WA (0-2)

17. O&S Cattle/Matheson/Pov's/Mizuno, South St. Paul, MN (0-2)

MVP - Don Dedonatis Jr. Dan Smith

Homerun Champion - Brett Helmer, Dan Smith

Defensive Award - Scott Striebl, Resmondo/Taylor Bros.

Offensive Award - Hank Garris, Dan Smith

All World Team:

John Dykes, Team Synergy

Chad Durick, Team Synergy

Andy Purcell, Resmondo/Taylor Bros.

Scott Striebl, Resmondo/Taylor Bros.

Bryson Baker, Resmondo/Taylor Bros.

Jeff Wallace, Resmondo/Taylor Bros.

NSA "AAA" World Series - Spartanburg, SC

1. Resmondo/Taylor Brothers/K&H Investments, Columbus, OH (4-1)

2. Dan Smith/Backman/Mennose/Easton, San Jose, CA (3-2)

3. US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA (4-2)

4. Bell Corp/Docs/Easton, Tampa, FL (2-2)

5. Smith Softball, San Jose, CA (2-2)

5. Cross Fire Softball, Beaverdam, VA (0-3)

7. Blackburn (0-3)

MVP - Rusty Bumgardner, Resmondo/Taylor Bros (.842, 9 HRs, 15 RBIs)

Gold Glove - Don DeDonatis, JR, Dan Smith/Backman

HR Leaders- Johnny McCraw and Wally Waldyk, US Vinyl - 10 HRs

NSA All Tournament Team:

Tim Coco, Bell Corp (12-15. 800, 6 HRs)

Bob Woldyk, US Vinyl (15-25. 600, 10 HRs)

Johnny McCraw, US Vinyl (16-20. 800, 10 HRs)

Brett Helmer, Dan Smith/Backman (11-16. 688, 6 HRs)

Jeff Hall, Dan Smith/Backman (11-14. 786, 6 HRs)

Todd Joerling, Dan Smith/Backman (12-15. 800, 5 HRs)

ASA Super Championship Series Challenge - (Cancelled)

Class Major/AA Nationals

ASA Major Nationals

1. US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA (4-0)

2. Kluever's Snap-On/B&J Logging/Mizuno, Metamora, IL (3-2)

3. Team Synergy/Easton, Orlando, FL (2-2)

4. Benfield/Alesium/Reece/Easton, Columbus, OH (2-2)

5. Bell Corp/Doc's/Easton, Tampa, FL (1-2)

5. USA Armed Forces, Washington, DC (1-2)

7. Watanabe/New/K&G/TPS, Cincinnati, OH (0-2)

7. Westshore Pizza/Mizuno, Tampa, FL (0-2)

MVP- Bob Woldyk, U.S. Vinyl (10-18. 556, 6 HRs)

Batting Avg. Leader-Alex Lavorico, Benfield/Alesium - .800

Homerun Leader-Kenny Briggs, Benfield/Alesium - 9

First-team All-America-

1B – Bob Woldyk, U.S. Vinyl

2B – Denny Crine, Kluever’s Snap-On

SS – Dal Beggs, Team Synergy

3B – J.D Genter, U.S. Vinyl

OF – Andre Newhouse, U.S. Vinyl

OF –Kenny Briggs, Benfield/Alesium

OF –Dexter Avery, USA Armed Forces

OF –Rick Valdez, Bell Corp/Doc’s

Utility – J.C. Phelps, Kluever’s Snap-On

Utility – Alex Lavorico, Benfield/Alesium

Utility – Wendell Rickard, Kluever’s Snap-On

Utility – Jeff Wallace, Benfield/Alesium

Utility – Brian Wooten, Synergy

Utility – Chad Bragg, Synergy

Catcher – R.J. Howerton, U.S. Vinyl

Pitcher – Justin Atwood, Kluever’s Snap-On/B&J Logging.

Second-team All-America-

1B –Rex Schwartz, USA Armed Forces

2B – Chris Butler, U.S. Vinyl

3B – Joel Ramos, Bell Corp/Doc’s

SS – Lee Diaz, USA Armed Forces

Outfield – Tim Baldwin, USA Armed Forces

Outfield – Wayne Habermehl, Kluever’s Snap-On/B&J Logging

Outfield – Travis Matthews, Benfield/Alesium/Reece/Easton

==============

NSA Men's "AA" World Series - Lexington, KY

1. B&J Logging/Snap-on/Mizuno, Sandoval, IL

2. Aubrey's/TPS, Savannah, GA

3. O&S Cattle/Matheson/Pov's/Mizuno, South St. Paul, MN

4. Team Synergy by Easton, Orlando, FL

5. Creative Stucco, Columbus, OH

5. Alpine/Diamond/Team AH Softball, Cincinnati, OH

7. L&L Painting/Alabama Brick/TPS, Montgomery, AL

7. Berties/Old School, Brownsville, KY

9. Central Paving, Indianaapolis, IN

9. Watanabe/K&G/New Construction, Cincinnati, OH

9. McNair Sports, McKenzie, TN

12. Berardi's/Tek Serve/TPS, Lexington, KY

13. Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton, Fairfield, VA

MVP - Troy Summerfield, B&J Logging/Snap-on/Mizuno

Offensive MVP - J.C.Phelps, B&J Logging/Snap-on/Mizuno

==============

WSL Major/A National Championships - Panama City Beach, FL

1- Benfield/Alesium/Reece/Shade/Easton, Fairfield, VA (5-0)

2- US Vinyl/Z-Wear/Meridian/Subway, Lafayette, GA (6-2)

3- B&J Logging/Snap-on/Mizuno, Sandoval, IL (2-2)

4- L&L Paint/Alabama Brick/TPS, Prattville, AL (3-2)

5- Aubrey's/TPS, Savannah, GA

5- Westshore Pizza/Mizuno, Tampa, FL

7- Berardi's/Tek Serve/TPS, Lexington, KY

7- Spikes/Viessman's Trucking, Faribault, MN

9- Gulf Coast/Easton, Sarasota, FL

Class-A Nationals

ISA Men’s A World Championship - Winter Haven, FL

1. Team Synergy by Easton, Orlando, FL (7-1)

2. Bell Corp,/Doc's/Easton, Tampa, FL (3-2)

3. L&L Painting/Alabama Brick/TPS, Montgomery, AL (2-2)

4. Aubrey's/TPS, Savannah, GA (2-2)

5. Sunbelt Plastics, Centerville, GA (2-2)

5. Tacoma Dodge/Easton, Puyallup, WA (2-2)

7. Gulf Coast/Easton, Sarasota, FL (2-2)

7. Colbert No Limit, Athens, GA (1-2)

9. Mountain Top, Brighton, MI (1-2)

9. Westshore Pizza, Tampa, FL (0-2)

9. Uniflora/Higgs Properties/Worth, Green Cove, FL (0-2)

9. Tampa Bay Kaos, Tampa, FL (0-2)

ISA Class-A All World Team:

Shawn Snow, Aubrey's/TPS

John Dutch, Aubrey's/TPS

Charlie Brown, L&L Painting

Keith Martin, L&L Painting

Dewayne Frizzell, L&L Painting

Jim Thurman, Bell Corp,/Doc's/Easton

Kevin Rasmussen, Bell Corp,/Doc's/Easton

Mark Baker, Bell Corp,/Doc's/Easton

Albert Davis, Bell Corp,/Doc's/Easton

JC Batista, Team Synergy

Damon Marlette, Team Synergy

Chad Dykes, Team Synergy

MVP - Dal Beggs, Team Synergy

Gold Glove - Albert Davis, Bell Corp,/Doc's/Easton

Base Burgler - Tim Finchman, Bell Corp,/Doc's/Easton

Offensive MVP - Rich Gulash, Bell Corp,/Doc's/Easton

HR Leader -Chad Durrick, Team Synergy

==============

NSA Men's "A" World Series - Muncie, IN

1- Tacoma Dodge/Easton, Puyallup, WA (8-1)

2- Alpine/Diamond/Team AH Softball, Cincinnati, OH (3-2)

3- Creative Stucco/TPS, Reynoldsburg, OH (3-2)

4- Watanabe/K&G/New Construction, Cincinnati, OH (3-2)

5- Team VICC, Pittsfield, IL (2-2)

5- Easton Central All-Stars, Indianapolis, IN (2-2)

7- Upper Deck, New Landon, IA (2-2)

7- Berardi's/Tek Serve/TPS, Lexington, KY (1-2)

9- McNair Sports, McKenzie, TN (1-2)

9- SCB/Giant Steel, Lake Grove, NY (1-2)

9- O&S Cattle/Matheson/Pov's/Mizuno, South St. Paul, MN (1-2)

9- TSC, Camby, IN (1-2)

13- ECI, Mincie, IN (0-2)

13- Riverside/TPS, Louisville, KY (0-2)

==============

USSSA Men's "A" World Series - Disney, FL

1. Creative Stucco/TPS, Reynoldsburg, OH (5-0)

2. Aubrey's/TPS, Savannah, GA (6-2)

3. O&S Cattle/Matheson/Pov's/Mizuno, South St. Paul, MN (4-2)

4. Mountain Top/Worth, Northville, MI (5-2)

5. Pace/TPS Softball Club, Rochester, NY (3-2)

5. Bell Corp/Docs/Easton, Tampa, FL (2-2)

7. Team Synergy/Easton, Orlando, FL (2-2)

7. Northwest Pipe/Easton, Brighton, MI (2-2)

9. Alpine/Diamond/Team AH Softball, Cincinnati, OH (1-2)

9. Westshore Pizza/Mizuno, Tampa, FL (1-2)

9. Chappel & Sons/Worth, Clinton, MS (1-2)

9. Tacoma Dodge/Easton, Puyallup, WA (1-2)

13. Gulf Coast/Easton, Sarasota, FL (1-2)

13. Uniflora/Higgs/Worth, Green Cove, FL (1-2)

13. Deery/R&M Metals, Waterloo, IA (1-2)

Source: www.angelfire.com
Category: Plastering

Similar articles: